Adobe Premiere Pro Nedir? Ne İşe Yarar?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
1708566272118.png


Adobe Premiere Pro bir video düzenleme programıdır. Video kurgu ve montaj işlerinizi kolaylıkla Premiere Pro’da yapabilirsiniz. Videolar arasında çeşitli geçiş efektleri uygulayabilir, yazılar ekleyip, renklerle oynayarak efektif ve güzel bir video ortaya çıkarabilirsiniz.

Premiere Pro’ya Kısa Bir Başlangıç

Premiere Pro’yu açtığınızda karşınıza ilk çıkacak ekran başlayacağınız projenin kayıt yeridir. Öncelikle projenizi kaydetmek istediğiniz yeri ve proje başlığını giriniz. Projede kullanacağınız video ve görselleri eklemek için Project panelinden sürükle bırak yöntemiyle veya Project panelinde sağ click-Import şeklinde kullanacağınız dosyaları seçebilirsiniz.

Premiere Pro’da Hazırlayacağınız video boyutunu nasıl seçeceksiniz?

Öncelikle File-New-Sequence şeklindeki yönergeyi izleyiniz. Burada açılan panelde Settings kısmından Editing Mode’u Custom olarak tercih ederseniz video boyutlarını Frame Size kısmından istediğiniz şekilde girebilirsiniz. Eğer daha sonra video boyutunda değişiklik yapmak isterseniz Sequence-Sequence Settings panelinden düzenleme yapabilirsiniz.

Gelelim dosyaları nasıl Sequence(Sekans) kısmına dahil edeceğiz?

Project panelinden istediğiniz dosyaları Sequence timeline kısmına sürükleyip bırakabilirsiniz.

Videolarda yalnızca görüntüyü nasıl alabilirsiniz?

Project panelindeyken kullanacağınız videoya çift tıklarsanız “Source” panelinde açıldığını görürsünüz. Burada “Drag Video Only” sürükleyip bırakarak videonun yalnızca görüntü kısmını alırsınız.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst