App Store

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
Apple veya App Store, iOS'taki uygulamalara erişim için Apple tarafından işletilen bir çevrimiçi mağazadır. İlk olarak 10 Temmuz 2008'de iPhone 3G için tanıtılan App Store, iTunes Store üzerinden faaliyet gösteriyor. Mağaza, kullanıcıların iOS SDK kullanılarak geliştirilen uygulamalara göz atmalarına ve indirmelerine olanak tanır.

iPhone, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV ve yeni nesil iPad kullanıcıları, bu mağazadan uygulamayı ücretsiz veya ücretli olarak indirebilir. Bazı uygulamaların ücretli veya ücretsiz deneme sürümleri mevcuttur. Ücretsiz denemelerde genel olarak reklamlar vardır. Bazı ücretli uygulamalarda ise uygulama içi satın alımlar ile uygulama kullanılabilir.

Apple Store üzerinden yapılan alışverişlerde gelirin %30 u uygulamaya yani Apple’a, geri kalan kısım ise uygulama üreticisine verilir. Bir milyondan fazla uygulama içeren App Store, aynı zamanda dünyanın en büyük uygulama mağazası arasında yer alır.

1708551962122.png


Tarihçesi​

2003 yılında Apple, dijital medya için iTunes Music Store’u (iTunes Store) açtı. App Store ise iTunes'dan gelen bir güncelleme sayesinde 10 Temmuz 2008'de açıldı.

Bu, Apple'ın ilk defa üçüncü taraf uygulamaların tam kontrolünü ele geçirmesine ve uygulama başına temel maliyetten daha fazla ücret almasına olanak tanıdı.

iPhone 3G, 11 Temmuz’da piyasaya sürüldü ve App Store desteği ile önceden yüklenmiş iOS 2.0.1 (iPhone OS 2) ile birlikte geldi.

18 Ocak 2011 itibariyle App Store, şirketin açıkladığına göre 9,9 milyardan fazla indirmeye sahipti.

22 Ocak 2011 Cumartesi günü App Store'dan 10 milyarıncı uygulama indirildi.

Temmuz 2011'e kadar 200 milyon iOS kullanıcısı, App Store'dan 15 milyardan fazla uygulama indirdi.

App Store tarafından 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 8,2 milyar indirme sayısına ulaştığını açıkladı.

App Store Abonelik İptali Nasıl Yapılır?​

Herhangi bir Apple cihazında satın alınan bir aboneliği iptal etmek için şu adımlar takip edilmelidir:

  • İlk olarak cihazın ayarlar menüsünden iTunes & App Store menüsüne girilmesi gerekir.
  • Burada açılan pencerede Apple Kimliği seçeneğine tıklanır.
  • Açılan pencerede Apple Kimliğini Görüntüle seçilir.
  • Görünen yeni menüde abonelik seçeneğine tıklanır.
  • Açılan abonelik penceresinde iptal edilmesi istenilen abonelik seçilir ve abonelikten çıkılır.
App Store ‘da kullanıcılara ücretsiz veya geçici süreli abonelikler sunulur. Bu nedenle aboneliklerin kontrolünün tüketicide olması daha sağlıklıdır.

App Store Hediye Kartı ve App Store Connect Nedir?​

App Store Connect; App Store ‘da yayınlanan Apple TV, Mac, iPad, iphone, Apple Watch ve iMessage gibi uygulamaları yönetmek için kullanılan web tabanlı araçlardan biridir. Bu araç seti, uygulama yüklemek veya başkasına hediye göndermek gibi birçok işlemin yapılmasına olanak sağlar.

App Store Hediye Kartı, çeşitli uygulama içi satın alma işlemleri için kullanılan bir promosyon kartıdır. Bu kartı satın almak için çeşitli teknoloji mağazalarını ve çevrimiçi alışveriş sitelerinden yararlanılabilir. Kartı, tüketici kendisi de kullanabilir veya başkasına hediye edebilir. Bu kart ile iTunes Store, Apple Store veya iBook Store'dan alışveriş yapılması sağlanır.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst