Asp.net İle Neler Yapılabilir?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
Bir önceki başlık da ASP.NET’in ne anlama geldiği, nerelerde kullanıldığı vb. soruların cevaplarını verdim. Şimdi ise ASP.NET ile neler yapabiliriz kısaca açıklamak isterim. Hadi başlayalım…


Yapılabilecekler listesinin başında e-ticaret sitelerini geliştirmek gelir. Bunun dışında da farklı uygulamalar geliştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ben C# dilini kullanarak ASP.Net ile Üniversite MEZUN TAKİP programı geliştirdim. Sizde istediğiniz bir uygulama(web) geliştirebilirsiniz. Web sitelerinde tasarım en önemli unsurdur. Sitenin tasarımı ve içeriği sahip olduğu alt yapısı sitenizin geleceğine yön verir. Bunu ASP.NET teknolojisini kullanarak yapabilirsiniz. ASP.Net ile web sitesi üzerinde dinamik olarak ekleme, silme, düzenleme ya da güncelleme gibi ana işlemleri yapabilirsiniz. Tabi ki bildiğiniz üzere bu işlemleri veri tabanından alınır ya da tarayıcınız sayesinde veri tabanına ekleme işlemleri yapabilirsiniz. Başka bir konu da tasarım aşamasıdır. Web sitesini kullanıcının isteğine göre tasarlayıp özelleştirebilirsiniz böylece site ve sayfaları daha kullanışlı hale gelir. Basit ve hızlıdır. Site üzerindeki trafiği azaltır. Son olarak da ASP.Net ile yazdığınız kodlarınız tarayıcı da gözükmez ve bu siz güvenlik açısında artı değer getirir.


ASP.NET Bilinmesi Gereken Özellikler​

    • Sitenin kullanışlı hale gelmesi ve veri tabanı bağlantısı sağlamak için ADO.NET kütüphanesini kullanır.
    • Ado.Net veri tabanı ve uygulamalar arasında köprü görevi görmektedir.
    • Oturum bilgileri SQL Server’da tutulmaktadır.
    • Visual Studio ortamında projemize gerekli .NET kütüphaneleri eklenir.
    • SQL kullandığımızda kütüphanelerin bulunduğu alana “System.Data.SqlClient” ve “System.Data” kütüpheneleri mutlaka eklenmelidir. Aksi takdirde projeniz çalışmaz ve hata alırsınız.
1708548161786.png
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst