Bilgisayar Hangi Durumlarda Garanti Dışı Kalır?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
1708553219911.png


Bilgisayar Hangi Durumlarda Bilgisayar başta olmak üzere; telefon, tablet, notebook gibi elektronik cihazlar, garanti süresi bitmemesine rağmen bazı durumlarda “garanti dışı” kalır. Yetkili teknik servisler cihazda meydana gelen problemlerin “kullanıcı hatası”ndan kaynaklandığını belirttiği takdirde, cihazların ücret ödenerek onarılması gerekir.

Elektronik Cihazların Garanti Kapsamı Bırakıldığı Durumlar​

Bilgisayar, notebook ve laptop ya da tabletlerin kullanıcı hatası olarak işaretlenip garanti dışı kaldığı durumlar, markalara göre değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle şöyledir:

  1. Cihazın kullanım kılavuzunda belirtilenlere aykırı bir şekilde kullanılması,
  2. Daha önce yetkili servis dışında cihazın açıldığının ya da onarıldığının tespit edilmesi,
  3. Cihazların darbe sonucunda hasar alması,
  4. Sıvı ya da besin maddelerinin cihaz üzerine dökülmesi,
  5. Çeşitli yazılımlar ya da virüs nedeniyle meydana gelen arızalar,
  6. Cihazın yanlış taşıma, yanlış ve yetersiz bakım, kötü kullanım ya da voltaj değişiklikleri nedeniyle arızalanması
Bu maddelerin yanı sıra, bazı markalar farklı hususlar nedeniyle meydana gelen arızaları da “kullanıcı hatası” olarak raporlayabilmektedir. Kullanıcı hatası nedeniyle meydana gelen arızaların onarılması için yetkili teknik servis ya da özel teknik servisler tarafından ücretli olarak cihaz onarımı yapılabilmektedir.

Garanti Kapsamı Arızalar Nasıl Tamir Edilir?

Garanti kapsamı arızaların onarılması için yetkili servislerden destek alınabilir. Ancak yetkili servisler tarafından yapılan onarımların ücreti genellikle cihazın sıfır ücreti kadar maliyetli olabilmektedir.

Örneğin 3 bin liraya aldığınız bir laptopun ekranında meydana gelen bir arıza için yetkili servis ortalama 1500-2000 lira arası maliyet çıkarabilmektedir. Bununla birlikte yetkili servis tarafından yapılan onarımlarda, onarılan cihaz parçası garanti kapsamına alınır. Bu durumda az önce verdiğimiz örnek üzerinden cihazın ekranında kullanıcıdan kaynaklanmayan bir arıza meydana geldiğinde, yetkili servis 2 yıl boyunca ücretsiz onarım yapar. Ancak bu arıza “kullanıcı hatası” olarak işaretlenirse yeniden garanti kapsamı dışında kalır ve cihazın onarımı için yeniden ücret ödenmesi gerekir.

Birçok kullanıcı, yetkili servis onarımı yaptırmaktansa cihazın yenisini almayı daha makul bulmaktadır. Bununla birlikte onarım için en makul alternatif genellikle özel teknik servisler tarafından yapılan onarımlardır.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst