C# Nedir?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
C# yani diğer bir adıyla C Sharp, Microsoft tarafından geliştirilen sunucu ve gömülü sistemleri çalıştırmak için tasarlanmış programlama dilidir. .NET Framework ortamında kullanılmak üzere geliştirilmiş nesne tabanlı programlama dillerinden birisidir.

C# programlama dili ile web programlama konusunda güçlü projeler geliştirilir. Kullanımı kolay modern bir dildir. C# ile uygulama geliştirilirken kullanılan platform Visual Studio IDE’dir. Visual Studio birçok işletim sistemlerinde kullanılmaktadır.

C# programlama dili C ve C++ programlama dillerinden türemiştir. C, Java veya C++ dillerinden biri ile ilgilenmiş yazılım geliştiriciler C#’ın kurallarına kolayca uyum sağlayabilirler. Debugger özelliği yani gelişmiş hata giderme özelliği ile yazılımcıların işlerini kolaylaştırır. Bu özellik ile “syntax” hatalarını kolayca tespit eder. Dizinlerdeki hataları yazılımcıya ayrı bir ekranda göstererek yazılımcının bu hataları kolayca tespit etmesini sağlar. Bu özellikleri sonucunda Backend Developer’lar tarafından yaygın kullanılan bir programlama dili haline gelmiştir.C# Programlama Dili ile Neler Yapılır?

C# programa diliyle neler yapılabileceği çokça merak edilen sorular arasında yer alıyor. Diğer programla dillerinde olduğu gibi C# ile de farklı uygulamalar ve programlar oluşturulabilir. Masaüstü, mobil, web ve oyun geliştirmede kullanılır. Ayrıca loT, bulut ve API’ler gibi her türlü uygulamayı C# kullanarak oluşturabilirsiniz. Peki C Sharp ile neler yapılabilir?  1. C# ile web geliştirme: Web geliştirmede C# oldukça popülerdir. .NET platformunda profesyonel ve dinamik web site geliştirmede kullanılır. C# ile oluşturulan web hizmetleri hızlı ve güvenilirdir. C# ile web sitelerinin alt yapılarını çok işlevli hale getirebilirsiniz.
  2. C# ile mobil uygulamalar geliştirme: Xamarin platformunu kullanarak C# programlama dili ile iOS, Android ve Windows için modern mobil uygulama geliştirebilirsiniz.
  3. C# ile oyun geliştirme: Oyun geliştirmek için kullanılan programla dillerinin başında C# gelmektedir. Bağımlılık yapan, yüzlerce kez indirilen oyunlardan oluşturmak istiyorsanız C# öğrenmek kesinlikle doğru bir seçenek olacaktır. 770 milyondan fazla kullanıcısıyla en popüler oyun motorlarından biri olan Unity ile de sorunsuz çalışmaktadır. Sadece Unity ile değil piyasadaki birçok oyun motoru tarafından desteklenmektedir.
  4. C# ile DLL yazma: Öncelikle DLL’in ne demek olduğunu kısaca açıklayalım. Dinamik Bağlantı kitaplığı (DLL), aynı anda birden fazla program tarafından kullanılabilen işlevler ve kodlar içeren bir kitaplıktır. DLL dosyalarını C# ile kodlayabilmek mümkündür.


C# Neden Tercih Edilir?

Yeni bir dil öğrenmek zaman alır, bu nedenle eğitime başlamadan önce onu diğerlerinden ayıran özelliklerini bilmek iyidir. Peki C# neden dünyanın en popüler dilleri arasında? C#’ın avantajları neler?

  • C# öğrenmesi nispeten kolaydır. Debugger özelliği ile “syntax” hatalarının kolayca tespitini yapar. Sorunlar hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca, size kod yazmayı daha hızlı ve kolay hale getiren kitaplıkları da mevcuttur.
  • C# açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Bu da esnek ve herkes tarafından geliştirilebilen bir dil olduğunun göstergesidir. Ayrıca program geliştirme ve bakım işlemleri daha kolay yapılabilmektedir.
  • C# hızlıdır. C# ile hızlı kod yazmak diğer dillere göre daha kolaydır. Yüksek performanslı uygulamaları hızlı bir şekilde C# ile yazabilirsiniz.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst