Da Ve Pa Değeri Nedir?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
DA ve PA derecelendirme sistemi MOZ tarafından oluşturulmuş ve kendine özgü algoritmalarla belirlenen bir puanlama sistemidir. DA (Domain Authority) domain otoritesi olarak, PA (Page Authority) ise sayfa otoritesi olarak adlandırılır. Domain otoritesi alan adının değerini, sayfa otoritesi ise sayfaların değerini gösterir. DA ve PA değerleri bizlere web sitelerinin dijital dünyadaki değerini, geçerliliğini, otoritesini ve gücünü göstermesi bakımından oldukça işe yarar bir derecelendirme sistemidir. DA ve PA değerleri 0-100 arasında bir puanlamaya sahiptir ve MOZ tarafından belirlenen kriterlere göre belirlenir.

DA ve PA Nasıl Sorgulanır?​

Sitelerin DA ve PA değerlerini MOZ‘un sitesinden sorgulayabilirsiniz.

** Moz’un DA ve PA değerleri gibi, Semrush, Ahrefs gibi SEO araçlarının da kendi algoritmaları ile oluşturdukları sıralama sistemleri mevcuttur. Bu sıralama sistemlerine temel olarak nelerin etki edildiği bilinse de, tam anlamıyla sıralama algoritmalarına hakim bir kişi yoktur…

DA-PA-checker.png
DA Değeri Nasıl Belirlenir?​

Herhangi bir sitenin domain otoritesi hesaplamasında birçok faktör etki eder. Bunların arasında sitenizin aranma hacmi, marka bilinirliliğiniz, alan adınızdan bahsedilmeler gibi faktörler bulunur. Aynı zamanda sitenin sahip olduğu backlink kalitesi, sitenize referans veren sitenin değeri, sitenize verilen bağlantıların homojen bir dağılıma sahip olması etki etmektedir. Bir sitenin DA değeri belirlenirken alan adınızın yaşı ve yayın sürekliliği, sitenizin ana sayfasının gücü, sitenizdeki ziyaretçi davranışları da etki etmektedir.

** Bunların dışında pekçok faktör DA değerine etki etmektedir.

PA Değeri Nasıl Belirlenir?​

Tıpkı DA değeri hesaplamasındaki faktörler gibi PA değerinin belirlenmesinde de farklı faktörler bulunur. PA değerini etkileyen faktörleri kısaca aşağıdaki gibi listeleyebiliriz;

  • İçeriklerinizin kalitesi
  • İçeriklerinizin okunabilirliği
  • Site düzeyindeki şema yapınız
  • İçeriklerinizin özgünlüğü ve benzersizliği
  • Sitede bulunan kaliteli içerikler
  • Sitenin güncelliği
  • Sayfaların meta etiketlerinin (başlık ve meta açıklama etiketleri) kalitesi
  • Görsellerin optimizasyonu
  • Sitedeki heading etiketlerinin kullanımı
gibi faktörler PA değerinize etki eder.

** Bunların dışında pekçok faktör PA değerine etki etmektedir.

DA ve PA Değerleri Nasıl Artar?​

DA ve PA değerlerine etki eden faktörleri kimsenin tam anlamıyla bilmediğinden bahsetmiştik. Sitenizin DA ve PA değerlerini yükseltmek istiyorsanız sitenizin normal SEO çalışmalarını yapmalısınız. Normal SEO çalışmalarını yaptığınızda otomatik olarak DA ve PA değerlerinizin de artacağını düşünebilirsiniz. Online SEO araçları sayesinde (Semrush, Ahrefs, MOZ vs.) sitenizin SEO eksiklikleri listesini çıkarabilir, gerekli olan SEO çalışmalarını yaptığınızda da zaman içerisinde DA ve PA değerlerinin arttığını göreceksiniz.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst