Domain Yönetim Paneli Nedir?

trmedia

Aktif Üye
Tepki
0
Ticaret: 0 / 0 / 0
1713550242263.png

Domain yönetim paneli, domain'inizin tüm ayarlarını ve bilgilerini kontrol etmenizi sağlayan bir web arayüzüdür. Domain'inizi satın aldığınız kayıt kuruluşunun size sunacağı bu panel sayesinde, domain'inizle ilgili birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Domain Yönetim Panelinde Yapabilecekleriniz:

• Domain bilgilerinizi görüntüleme ve düzenleme: Domain adınız, DNS kayıtları, isim sunucuları, WHOIS bilgileri gibi domain'inizle ilgili tüm detayları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.
  • Domain'inizi yenileme: Domain'inizin kayıt süresi dolmadan önce yenileyerek kullanımına devam edebilirsiniz.
  • Domain'inizi transfer etme: Domain'inizi başka bir kayıt kuruluşuna transfer edebilirsiniz.
  • Domain'inizin DNS kayıtlarını yönetme: Web sitenizin barındırıldığı sunucuya yönlendirme yapabilmeniz için domain'inizin DNS kayıtlarını yönetebilirsiniz.
  • E-posta hizmeti ekleme: Bazı kayıt kuruluşları, domain'inizle birlikte kullanabileceğiniz e-posta hizmeti de sunmaktadır.
  • Alt domain oluşturma: Domain'inizin altına alt domainler oluşturabilirsiniz.
  • URL yönlendirme: Bir URL'yi başka bir URL'ye yönlendirebilirsiniz.
  • Park etme: Domain'inizi kullanmıyorsanız, park ederek reklam alanına dönüştürebilirsiniz.
  • Güvenlik ayarlarını yönetme: Domain'inizin güvenliğini sağlamak için çeşitli ayarları yönetebilirsiniz.
Domain Yönetim Paneline Nasıl Erişebilirsiniz?

Domain'inizi satın aldığınız kayıt kuruluşunun size bir e-posta ile domain'inizin yönetim paneline erişim bilgilerini gönderecektir. Bu bilgiler genellikle kullanıcı adı ve şifrenizden oluşur. Bazı kayıt kuruluşlarında, domain'inizin yönetim paneline web sitesi üzerinden de erişebilirsiniz.

Domain Yönetim Paneli Kullanımı Hakkında Yardım Almak

Domain yönetim panelini kullanırken herhangi bir sorunuz veya sorun yaşarsanız, kayıt kuruluşunuzun müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz. Çoğu kayıt kuruluşu, domain yönetim paneli kullanımıyla ilgili detaylı bilgi ve belgeler de sunmaktadır.

Bu konuyu okuyan kullanıcılar