• Çekilişimizi Yaptık. Çekiliş Sonuçları için Tıklayın

Düzenli Seo Denetimi Yapın

trmedia

Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
401
Tepki
0
Puan
16
Ticaret: 0 / 0 / 0
SEO denetimi yaptırmak, doktora gitmeye çok benzer. Acil durumlar için kullanabileceğiniz bir araçtır, ancak en iyi şekilde düzenli bakım olarak kullanılır. Web sitenizin tüm sorunlarını ortaya çıkarma düşüncesi sizi korkutuyorsa, korkmayın. Doğru araçlar ve profesyonel rehberlikle, birkaç hızlı (ve birkaç uzun) düzeltmeyle SERP'lerde rakiplerinizi geride bırakacaksınız.

Bu kılavuzun sonunda, web sitenizi ne zaman ve neden denetlemeniz gerektiğini öğrenecek, web siteniz için basit bir ücretsiz SEO denetimi yapabilecek, temel SEO verilerini yorumlayabilecek ve iyileştirmeleri uygulamaya yönelik bir sonraki adımı atabileceksiniz.

Seo Denetimi Nedir?​

SEO denetimi, web sitenizin güçlü ve zayıf yönlerinin teknik ve pazarlama açısından derinlemesine bir değerlendirmesi ve analizidir.

Araştırma seviyenize bağlı olarak, bir SEO web sitesi denetimi, potansiyel müşterilerinizin web sitenizle nasıl etkileşime girdiği ve trafiği nasıl artıracağınız konusunda size fikir verir. Başka bir deyişle, kârlılığınızı artırmak için atmanız gereken ilk adımdır.

Kapsamlı bir SEO denetimi, 5 temel rapordaki hataları ve sorunları ortaya çıkaracaktır:

 1. Teknik ve yapısal analiz
 2. Sayfa içi içerik analizi
 3. Sayfa dışı ve backlink analizi
 4. Pazar rekabeti verileri
 5. Anahtar kelime analizi
SEO denetiminizi pazarlama stratejiniz için bir temel olarak kullanın. SEO denetim raporu, ekibinizi hatalar hakkında bilgilendirir ve stratejik iyileştirmeler için onlara fikir verir. Düzenli SEO denetimleri, ekibinizi ölçülebilir sonuçlar ve ileriye dönük net bir yön ile güçlendirir.

Neden Seo Denetimi Gerçekleştirmelisiniz? İster büyük bir pazarlama departmanının yöneticisi olun, ister rekabette avantaj elde etmek isteyen küçük bir işletme sahibi olun, pazarlama stratejiniz için bir SEO denetimi zorunludur.

Müşteriler, ideal ürün veya hizmetleri için yolculuklarına başladıklarında, genellikle bir arama sorgusu ile başlarlar. Potansiyel müşterilerinizin hangi soruları sorduğunu bilmeniz ve bunları hızlı ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamanız gerekir.

Ancak müşterilerinizin web sitenizde gezinirken karşılaşabileceği engeller vardır. Yeni başlayanlar için, web siteniz istediğiniz anahtar kelimelerden herhangi biri için sıralanmıyorsa, müşteriler işletmenizi bulamıyor demektir. Bu, arama görünürlüğüyle ilgili bir sorundur.

Ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını bilmeden, yarışta olmanız gereken zamanda kenarda oturuyorsunuz. Ayrıca, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için onları geçmek için düşük asılı fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

Bu arada, sitenin süresi uzadıkça kullanıcının yavaş bir sayfa yüklemesinden vazgeçme olasılığının hızla arttığını biliyor muydunuz? Web siteniz yavaşsa, bir web sitesi denetimi, bunun nedenini ve nasıl düzeltileceğini size bildirir.

Bir SEO denetimi gerçekleştirmeden, karanlıkta ilerliyorsunuz. Bir SEO denetimi, tüm bu sorunları ortaya çıkaracak ve sizi kurtarmaya hazırlayacaktır.

Web Sitemi Seo İçin Ne Zaman Denetlemeliyim? Web sitenizi henüz denetlemediyseniz, şimdi bunu yapmak için en iyi zaman. Gelecekteki denetimler, işletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak düzenli olarak yapılmalıdır.

Örneğin, orta ölçekli işletmeler her çeyreğin başında SEO denetimi yapmalıdır. Bu, ekibinizi gelecek çeyrek için hedeflerin yanı sıra temel performans göstergeleriyle (KPI'lar veya karşılaştırmalı değerlendirmeler) ayarlar, böylece ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Küçük işletmeler altı ayda bir web sitesi denetimi yapmayı tercih edebilir.

Ayrıca yeni bir projenin başlangıcında web sitenizi denetletmelisiniz. Bu size pazarlama kampanyanızın başarısı hakkında ölçülebilir veriler verecektir, böylece neyin işe yaradığını koruyabilir ve neyin işe yaramadığını kapatabilirsiniz.

Kendin Yap mı, Seo Dış Kaynak Kullanımı mı? 2023'de bu noktayı tartışmak için bazı sektör uzmanlarıyla görüştük. Bir SEO uzmanı seçmek, biraz bilgi ve araştırma ve dikkatli bir göz gerektirir. Dış kaynak seo mu, iç kaynak seo mu? Serbest çalışan mı yoksa Ajans mı? Sabit fiyat mı, saat başı mı? Bu soruların hepsi buradaki yazımızda cevaplanıyor.

Bir Seo Denetimi Ne Kadar Sürer? Orta ve büyük ölçekli web tasarım için profesyonel bir SEO denetimi, 2 ila 6 hafta arasında sürebilir. Profesyonel SEO'lar verileri sizin için yorumlar ve sıralamanızı yükseltmek için bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olur. Zaman çerçevesi, web sitenizin kaç sayfaya sahip olduğuna bağlıdır.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için, bir SEO uzmanı tarafından yapılacak bir SEO denetimi 1 hafta ile bir ay arasında sürer. Yine de yorum ve uygulama şemasını uzman bir SEO'dan almayı beklemelisiniz. Bazı web araçları neredeyse anında bir SEO denetimi gerçekleştirir. Bunlar genellikle size bir hata listesi ve otomatik öneriler sunar, ancak verilerin minimum düzeyde yorumlanmasını sağlar. Son olarak, küçük web siteleri için, yalnızca birkaç saat içinde kendi başınıza basit bir ücretsiz SEO denetimi gerçekleştirerek paçayı sıyırabilirsiniz. Aşağıdaki süreçte size rehberlik edeceğiz.

Bir Seo Denetiminin Maliyeti Ne Kadardır? Bir SEO denetiminin ne kadar süreceği gibi, bir SEO denetiminin maliyeti de denetçiye ve web sitenizin kapsamına göre değişir. Fiyatlar 500 TL ile sınırsız arasında değişebilir.

Bir Seo Denetiminden Ne Beklenmeli?​

Bir SEO ile görüşmeden önce ne bekleyeceğinizi bilmek isteyeceksiniz. SEO hala gelişmekte olan bir alan olduğundan, SEO gerçekleştirmenin tek bir "doğru" yolu yoktur. Bu liste size bir SEO'dan ne beklemeniz gerektiği konusunda bir fikir verecektir. İşletmenizin güvenilir ellerde olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bir SEO veya web sitesi denetim raporunun 5 temel unsuru vardır.

Web sitesi denetim raporu nedir? Mevcut web sitenizle ilgili tüm sorunları özetleyen, alacağınız son belgedir. Bu rapor, web sitenizi 5 ana alandan herhangi birinde iyileştirmeye yönelik düşük maliyetli fırsatları belirlemek için analiz edilebilir.

SEO'nuz mevcut web sitenizi taramak için yazılım kullanacaktır. SEO uzmanı bu verileri kullanarak, genellikle teknik jargonda yan dal bilgisi gerektiren ham verileri yorumlayacak ve genel trafiğinizi ve görünürlüğünüzü artırmak için kullanabileceğiniz fırsatlar ve stratejiler önerecektir.

İşte SEO denetim raporunuzdan uzmanlaşabilecekleriniz:

 • Teknik SEO Denetimi
  • indeksleme
  • Yönlendirmeler
  • sayfa hızı
  • URL yapısı
  • taranabilirlik
  • Yinelenen içerik
  • Mobil SEO analizi
  • Robots.txt ve XML Site Haritası
  • Kırık bağlantılar, resimler, videolar
 • Sayfa İçi SEO Analizi
  • içerik yapısı
  • Anahtar kelime alaka düzeyi
  • Kullanıcı deneyimi
  • İşaretleme şeması
  • Meta veri analizi
  • Sayfa kopyalama teması
 • Sayfa Dışı SEO Denetimi
  • Geri bağlantı denetleyicisi
  • Web'deki referanslar
  • Sosyal medya trafiği
 • Rakip analizi
  • En iyi rakiplere kıyasla sıralamanız nerede?
  • Rakipleriniz nasıl geri bağlantı alır?
  • Rakiplerinizin en üst sıradaki anahtar kelimeleri
  • Rakip verilerine dayalı iyileştirmeler
 • Anahtar Kelime Araştırması
  • Mevcut anahtar kelimelerin analizi
  • Anahtar kelime önerileri
Artık ne bekleyeceğinizi bildiğinize göre, bu sorunlardan bazılarının önüne geçebilirsiniz. Aşağıda, basit bir ücretsiz SEO denetimi gerçekleştirmek için 5 adımlık basit bir kılavuz bulacaksınız.

Ücretsiz Seo Denetimi Nasıl Yapılır?​

Temel bir SEO denetimi, sizin açınızdan biraz daha fazla ter eder, ancak hemen ilgilenmeniz gereken büyük sorunlar hakkında size fikir verir.

Bu kılavuz size temel bilgileri gösterecek ve ihtiyacınız olacak ücretsiz araçlara bağlantılar vererek sizi destekleyecektir.

1. Adım Teknik Seo​

Teknik SEO, web sitenizin indeksleme ve site hızı gibi ögelerini ifade eder. Google'ın sitenizi dizine ekleyip eklemediğini öğrenmek ve bunu hemen düzeltmek isteyeceksiniz.

Web sitenizin dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmek için bir site: araması yapın. Bunu yapmak için Google'a site:siteniz.com yazın. Sonuç, web sitenizdeki kaç sayfanın dizine eklendiğini size gösterecektir.

Siteniz herhangi bir sonuç döndürmüyorsa, web siteniz dizine eklenmemiştir. Bu kılavuzu izleyerek web sitenizin Google tarafından dizine eklenmesini sağlayın.

Ardından, sitenizin hızını kontrol etmek isteyeceksiniz. Google, site hızının bir sıralama faktörü olduğunu belirtmiştir. Sayfanız ne kadar hızlı yüklenirse, SEO için o kadar iyidir.

Sitenizin hızını kontrol etmek için ücretsiz Sayfa Hızı Denetleyici aracımızı kullanın. Tek tek sayfaları da kontrol ettiğinizden emin olun.

Web sitenizin rakipler arasında nerede yer aldığının karşılaştırmalı bir analizini almak için web sitenizin alan adını arama çubuğuna girmeniz yeterlidir. Bu araç, sayfa hızınızın optimize edilmesi gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

2. Adım Onpage Analizi​

Sayfa içi analiz, web sitenizdeki içeriğin gözden geçirilmesidir.

Kendinize sorun:

 • Web sayfalarımın ve gönderilerimin her birinin özel bir anahtar kelime odağı ve amacı var mı?
 • Anahtar kelime optimizasyonu için SEO en iyi uygulamalarını takip ediyor muyum?
 • Okunabilirlik ve SEO için yazıp biçimlendiriyor muyum?
Bu sorulardan herhangi birine hayır yanıtı verdiyseniz, başlangıç noktanızı buldunuz. Yukarıdakilerin her birini çözelim.

Her Sayfa İçin Tek Bir Odak Ayırın: İlk olarak, her sayfanın kendi odağına ve anahtar kelime grubuna sahip olduğundan emin olmak önemlidir. 5. adımda anahtar kelime araştırmasını daha derine ineceğiz.

Anahtar kelimelerinizi akıllıca seçmek önemlidir. Her zaman işletmenizle son derece alakalı olduklarından, kullanıcının arama niyetiyle uyumlu olduklarından ve iyi odaklandıklarından emin olun.

Olasılıklar, en alakalı anahtar kelimenizin yüksek arama hacmine ve yüksek rekabete sahip olmasıdır. Ana sayfalarınız için bu anahtar kelimeleri seçin ve bunları blogunuzdaki uzun kuyruklu anahtar kelime içeriğinden gelen bağlantılarla destekleyin.

Anahtar Kelime Optimizasyonu ve Kontrol Listesi İçin En İyi Seo Uygulamaları: Zorlukla okunabilen ve acı verici bir şekilde gereksiz içeriğe rahatsız edici bir şekilde doldurulmuş anahtar kelimeleri temizlemekle başlayın.

Bugün, Google'ın algoritmaları, anahtar kelimeleri sorunsuz bir şekilde bütünleştiren daha özgün, gerçek içeriği teşvik ediyor. Aslında, anahtar kelimenizi daha doğal bir şekilde konumlandırabilmeniz için semantik dikkate alınır. Burada semantik arama hakkında daha fazla bilgi edinin. Bir anahtar kelimeyi, o sayfanın veya makalenin temsil ettiği tek ana fikir olarak düşünün.

Yine de en iyi sonuçlar için, yine de bir sabit anahtar kelime etrafında optimizasyon yapmalısınız. İçeriğinize yine de anahtar kelimeler eklemeniz gereken yerler şunlardır:

 • Başlık
 • Meta Açıklaması
 • Resim ve video alt etiketleri
 • Başlıklar
 • Makalenizin ilk cümlesi veya ilk paragrafı
 • URL bilgisi
 • Vücuttaki her 300 kelimede bir
 • Görüntü dosyası adları
Web siteniz BulutPress® kullanılarak oluşturulduysa, içeriğinizin okunabilirliğini ve SEO'sunu iki kez kontrol etmek için ücretsiz SEO denetim aracını kullanın.

Okunabilirlik ve Seo İçin Yazma ve Biçimlendirme: Bu biraz hileli bir soru. Okunabilirlik aslında bir SEO faktörüdür. Ancak, bu aynı zamanda insani bir dokunuş katma şansınız olduğu için onu ayırdık. Bu iki unsur birlikte çalışır.

Nasıl mı? Google'ın son 10 yıl içinde yayınladığı her yeni algoritma, ortak bir tema gösterdi: kullanıcıların sorularına yardımcı yanıtları kolayca bulmalarına yardımcı olma çabası. Google, bilgilendirici ve okunması kolay içeriği ödüllendirir.

Müşteri için nasıl yazabileceğinizi ve aynı zamanda SEO'nuzu nasıl geliştirebileceğinizi burada bulabilirsiniz:

 • Cümleleri kısa ve öz tutun.
 • Dört veya daha fazla heceli kelimelerden kaçının.
 • Paragrafları 1-3 cümle arasında tutun.
 • Madde işaretleri, listeler ve resimlerden yararlanın.
 • Bir cümlenin ardışık olabileceğini düşünüyorsanız, onu iki cümleye bölün.
 • Okuyucuyla sohbet ediyormuş gibi konuşun.
 • Pasif ses yerine aktif sesi kullanarak doğrudan olun.
 • Geçiş kelimeleri kullanın.
 • Rakiplerinizin olmadığı yararlı bilgiler ekleyin.
 • Bölümlerin okuyucu ve Google'ın tarayıcıları tarafından anlaşılması için Başlıkları kullanın.
Yüksek kaliteli içerik gerçekten bir kazan-kazan durumudur. Bu kuralları göz önünde bulundurarak yazarak, SEO'yu artıracak ve yazınızı çevrimiçi kullanıcılar için daha kolay okunabilir hale getireceksiniz.

3. Adım Offpage Analizi​

Sayfa dışı bir analiz, diğer web sitelerinin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini ve web sitenize nasıl geri bağlantı verdiğini gösterir.

Ücretsiz bir geri bağlantı denetleyicisi ile web sitenizi rakiplerinizin web sitesiyle karşılaştırın veya sorunları kolayca tespit edebilmek için bağlantıları anlamlı şekillerde görüntülemek, derecelendirmek ve sıralamak için özel bir araç kullanın.

Boşlukları bulmak için rakip bağlantılarını görüntülemeyi unutmayın. Değerli içeriğe sahip web sitelerine ulaşmak için bunları kullanabilirsiniz.

Unutmayın: SEO için en fazla "bağlantı suyunu" almak için takip et bağlantılarını istiyorsunuz. Do-follow bağlantıları, Google'ın arama tarayıcılarına web sitenize devam etmelerini söyler.

4. Adım Rakip Analizi​

Bir rakip analizi SEO denetimi, işletmenizin doğrudan rakipleriniz arasında nerede durduğunu gösterir.

İlk önce kendi alan adınızı arayın. Ardından, rakiplerinizin aramasını yapın. Bu, rekabetin ne kadar ileride (veya geride) olduğunu size bildirecektir.

Oradan, stratejilerini keşfetmek ve onlarla rekabet etmek için rakiplerinizin içeriklerini ve sosyal varlıklarını araştırmanız gerekecek. Bu göründüğünden daha kolay. Sadece rakiplerinizin web sitesini ziyaret edin.

Bu denetimin 1-3. adımlarından bildiklerinizi bilerek, onların sayfadaki varlıklarını kendinizinkiyle karşılaştırabilmelisiniz. Web sitelerinin yaşını ve boyutunu, yükleme hızını, içeriğin alaka düzeyini ve okunabilirliğini ve sizinkine kıyasla sosyal medya varlığını göz önünde bulundurun.

5. Adım Anahtar Kelime Araştırması​

2. adımda belirttiğimiz gibi, web sitenizdeki her sayfa ve gönderi tek bir anahtar kelimeye odaklanmalıdır. Arama hacmi yüksek ve rekabeti düşük alakalı anahtar kelimelere ihtiyacınız var.

Anahtar kelime verilerini iki ücretsiz araçtan birinden alabilirsiniz:

 • Biraz hantal ama oldukça doğru olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı.
 • Basit ve ücretsiz Wordtracker.
Mevcut SEO'nuzu iyileştirmek ve yeni SEO içeriği için fikir edinmek için bu araçları kullanın.

Çevrimiçi varlıkları konusunda ciddi olan işletme sahipleri, karşılaştırmalı değerlendirmeler elde etmek ve rekabette öne geçmek için düzenli SEO denetimleri yapmalıdır.

Profesyonel bir SEO, çevrimiçi pazarlama stratejinizi bilgilendirecek ücretli araçlara erişebilir. Teknik kararlardan yaratıcı kararlara kadar her zaman web sitenizin sağlığını düşünmeniz gerekir.

Ve hepsinden iyisi, bir SEO denetimi doktora gitmekten daha az korkutucudur. Sadece düzenli kontroller için geri gelmeyi unutmayın.

Durum Tespiti Ne Demektir?​

İşletmelerin alım satımıyla ilgili durum tespiti terimini duymuş olabilirsiniz. Basitçe ifade etmek gerekirse durum tespiti, satın almak için nihai seçimi yapmadan önce bir işle ilgili tüm bilgileri kontrol etme sürecidir.

Bir yatırımcı olarak, bir işletmenin kimlik bilgilerini, iddialarını ve potansiyel yatırım getirisini kontrol etmek istersiniz. Örneğin, bir şirket güçlü bir ciroya sahip olabilir, ancak durum tespiti yüksek maliyetleri ve dolayısıyla düşük karları ortaya çıkarabilir.

Neden Seo Durum Tespitine İhtiyacım Var? 2019'da yalnızca ABD'deki dijital ekonomi 1.351,3 milyar dolardı. Çevrimiçi ticarette devam eden büyüme, bir şirketin web sitesinin performansını her zamankinden daha önemli bir ticari varlık haline getiriyor.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) durum tespiti yaparak, yatırımınızın buna değip değmediğini anlayacaksınız. Genel durum tespiti sırasında bir işletmeye baktığınızda, web sitesinin ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. SEO durum tespiti, web sitesinin ne kadar etkili olduğunu size söyleyecektir.

SEO durum tespiti, durum tespitinizin önemli bir bölümünü oluştursa da, bir SEO denetimini tamamlamaktan daha fazlasıdır. Google analytics gibi bir araç kullanmak, aşağıdakilerle ilgili verileri anlamanıza olanak tanır:

 • Trafik – nereden geliyor, organik mi ve satışa dönüşüyor mu?
 • Bağlantılar – geri bağlantılarınız nereden geliyor ve yüksek kalitede mi?
 • Yerel SEO – şirket yerel aramada nasıl performans gösteriyor?
 • Cezalar – siteye zarar veren herhangi bir "siyah şapka" SEO taktiği kullanıldı mı?
Seo Durum Tespiti Hangi Soruları Cevaplamalı? Durum tespiti, yalnızca potansiyel yatırımınızın web sitesi hakkında tonlarca veri üretmek olmamalıdır. Bu verilerin bir amaca ihtiyacı var - size şirketin yatırıma değer olup olmadığını göstermek.

Bir SEO durum tespiti raporunda şunlara bakılmalıdır:

 • Web sitesi için önceki çevrimiçi büyüme nasıldı?
 • Mevcut dijital pazarlama stratejisi sürdürülebilir ve ölçeklenebilir mi?
 • Web sitesi rakiplere karşı nasıl performans gösteriyor?
 • Web sitesinin başarısını etkileyen dış faktörler nelerdir?
Bunlar, bir büyüme alanı olarak web sitesinin potansiyelini ve güçlü bir yatırım getirisi elde edip etmeyeceğinizi anlamanıza olanak tanır.

Operasyonlar için tamamen veya kısmen bir web sitesine bağlı olan bir işletme satın alırken, SEO durum tespiti önemlidir. Bir işletmenin potansiyel alıcısı veya yatırımcısı olarak, ödediğinizin karşılığını aldığınızdan emin olmanız gerekir.

SEO durum tespitini tamamlamak, paranızın büyüme kaydı olan ve sektöründe devam etme potansiyeli olan bir işletmeye gitmesini sağlayacaktır.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst