Eeat Nedir?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
EEAT; Experience (Deneyim), Expertise (Uzmanlık), Authoritativeness (Yetkinlik) ve Trustworthiness (Güvenilirlik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Google’ın Arama Kalitesi Derecelendirme Kılavuzu’nda yer verdiği bir derecelendirme kriteridir. EEAT skoru, bir web sitesinin genel değerini, güvenilirliğini ve otoritesini belirler. Bir başka deyişle Google bu 4 metriğe uygun olarak hazırlanan içerikleri arama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer vererek ödüllendirir.

1708550005691.png

Günümüzde çok fazla içeriğin yer aldığı web dünyasında doğru ve kaliteli içeriklerin yanı sıra bilgi kirliliğine neden olan içeriklerin sayısı da oldukça artmış durumda. En ufak bir konuda dahi birçok kaynakta birbirinden farklı içeriklere ulaşmak artık mümkün. Bu noktada ise akıllara içeriğin kalitesi ile ilgili sorular geliyor. EEAT kriterlerine uygun olarak içerik üreten siteler ise bilgi kirliliğinden sıyrılarak üst sıralarda listelenme şansı elde ediyor.

İlk olarak 2011 yılında karşımıza çıkan EAT kavramı (Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik), Google’ın 2018 yılında yayınladığı Medic Update sonrasında büyük ölçüde önem kazandı. 15 Aralık 2022’de eklenen Experience (Deneyim) ile Google artık içerik oluşturucunun konu hakkındaki sahip olduğu deneyimi de bir kriter olarak değerlendireceğini belirtti.

Deneyim (Experience)

Algoritmaya kısa süre önce dahil olan Deneyim (Experience) kavramı, bir konu hakkında içerik oluşturucunun sahip olduğu deneyimin önemine dikkat çeker. Yani aslında Google’a göre içerik oluşturucunun ele aldığı konu hakkında bir deneyime sahip olması, önceliğe sahip olmasını sağlar.

Örnek vermek gerekirse;

  • Bir gezginin gittiği yerleri ve buralarda yaşadığı deneyimleri bir içerik haline getirmesi. İlgili içerikte gezdiği yerler, yemek yediği mekanlar, kaldığı oteller gibi detaylarla kullanıcıya bilgi ve öneriler sunması,
  • Bir ürünle ilgili ürünü kullanan kişilerin yorumlarını içerecek şekilde hazırlanmış bir içerik,
  • Bir yemek tarifi ile ilgili daha önce aynı yemeği yapmış kişilerin deneyimleri göz önüne alınarak oluşturulmuş bir içerik,
Deneyim metriğine örnek olarak sunulabilir.

Google kişilerin kişisel deneyimlerine yer verdiği içeriklerin daha fazla güvenilirliğe sahip olduğunu düşünmekte ve ödüllendirmektedir.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst