Facebook Business Manager Nedir ? Nasıl Kurulur ?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
1708566423981.png


Facebook Business Manager Nedir ? Ne işe yarar ? Neden reklamlarımı business manager üzerinden vermeliyim gibi sorular aldığımız için bugün sizler ile birlikte nedenlerini tek tek incelemek istedim. Facebook Business Manager hesabının nasıl kurulduğu konusunu da görseller ile adım adım anlattım. Keyifli okumalar dilerim.

Facebook Business Manager Nedir ?​

Facebook Instagramı 2012 yılında 1 milyar dolar gibi rekor bir rakam ile satın aldı. Bu tarihe kadar birbirinden bağımsız iki sosyal mecra olan platformlar birbiri ile entegre edilerek reklamlarında tek bir noktadan yönetilmesi ihtiyacı doğdu zamanla.

Facebook tarafından Facebook Business Manager platformu yayına alındı. Reklamların tek noktadan daha verimli ve istatiksel olarak analizlerinde daha detaylı yapıldığı profesyonel platforma Facebook Business Manager adı verildi.

Avantajları Nelerdir ?​

 • Facebook ve Instagram hesaplarınızı birbiri ile entegre ederek tek bir noktadan reklamlarınızı yönetebilirsiniz.
 • İstatiksel olarak daha zengin verileri görebilirsiniz.
 • Kalabalık bir ekip olarak müşterilerinizin hesaplarını yönetiyorsanız kişiler veya ortaklar atayarak yönetimi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Tüm analizleri tek bir noktadan yönetebilmeniz ve hedef kitlelerinizi daha detaylı seçmeniz mümkündür.
 • Benzer hedef kitle, Facebook Pixel gibi data toplama ve hedef kitle benzerlerini oluşturma imkanlarına sahip olursunuz. Remarketing yapabilmenizi sağlar.
 • Kampanya Optimizasyonu ile doğru kreatifleri ve doğru hedef kitleleri bulabilirsiniz.
 • Reklam performanslarınızı A/B testi yaparak artırabilirsiniz.
 • Facebook ve Instagram üzerinde reklam alanlarını seçerek reklam verebilirsiniz.
 • Bir e-ticaret siteniz varsa ürünlerinizi XML vasıtasıyla sisteme yükleyip katalog ve dönüşüm reklamları çıkabilirsiniz. (Çok ürünü olan e-ticaret siteleri için tavsiye ederim.)
 • Daha detaylı reklam modelleri seçebilirsiniz. (Dönüşüm, katalog, marka bilinirliği, erişim v.s gibi)
 • Sayfanız, instagram hesabınız, uygulamalarınız gibi tüm varlıklarınızı tek noktada görüp yönetebilirsiniz.
 • Faturalarınızı indirebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Facebook Business Manager Hesabı Nasıl Oluşturulur ?​

Facebook Business Manager hesabı oluşturmaya başlamadan önce ön şartları yerine getirmemiz gerekmektedir. Bu ön şartlar neler şimdi onları inceleyelim.

 • Instagram hesabınızı ve Facebook sayfanızı birbirine entegre etmelisiniz. Facebook sayfanızı açtığınızda sağ üst köşede Ayarlar kısmına tıklayarak sol menüden Instagram’ı seçmelisiniz. Şayet daha önceden bu işlemi yaptıysanız bu kısımda Instagram hesabınızı göreceksiniz. Bağlantı yapmadıysanız “Hesabı Bağla” yolunu izleyerek hesabınızın bağlantısını yapabilirsiniz.
 • Instagram hesabınızı işletme hesabına çevirmelisiniz. Mobil cihazınızdan Instagram hesabınıza girerek Ayarlar > Hesap bölümüne giriş yapın. Profesyonel Hesaba geçiş yap veya İşletme hesabına geçiş yap şeklinde bir seçenek göreceksiniz bunu işaretleyerek hesabınızı işletme hesabına çevirmelisiniz.
Tüm bu şartları da yerine getirdiysek artık Business Manager hesabımızı oluşturabiliriz. adresine gidebiliriz. Sisteme Facebook kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yapmalıyız. Giriş yaptığınızda şayet daha önceden oluşturulmuş bir hesap yok ise hesap oluştur adımına gidebilirsiniz. Daha önceden oluşturulmuş bir Business Manager Hesabınız varsa aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

facebook işletme yöneticisi


Hesap oluşturma alanında gerekli tüm bilgileri doldurarak devam etmelisiniz. Hesabınızı oluşturduğunuzda ilk öncelikli olarak sayfanızı Business Manager’a eklemek olacaktır. Sayfa Ekle diyerek yöneticisi olduğunuz sayfa adınızı yazarak eklemeyi yapmalısınız.

Not: Facebook’a yeni üye olup aynı saat içerisinde yukarıdaki işlemleri yaptığınızda sistem sizin Business Manager üzerinden hesap oluşturmanıza izin vermeyebilir. Bir müddet beklemenizi tavsiye edebilir. Öyle bir durumla karşılaşırsanız beklemelisiniz.

Sayfamızı da Business Manager’a tanıttığımıza göre Reklam Hesabı oluşturma adımına geçebiliriz. Bunun için Sağ üstten İşletme Ayarları ve açılan ekranda sol menüden Reklam Hesaplarına tıklamalıyız.

Business Manager Reklam Hesabı


Bir reklam hesabı ekleyin seçeneğini seçip reklam hesabımıza bir isim vermeli ve reklam hesabımızın ayarlarını seçerek oluşturmalıyız.

Reklam hesabımızı oluşturduktan sonra en çok yapılan hatalardan bir tanesi kişi olarak atama yapılmaması oluyor. Reklam hesabınızı oluşturduktan sonra sağ kısımda kişi ekle seçeneğine tıklayarak kendinizi seçip yönetici şeklinde atama yapmalısınız. Reklam hesabını her ne kadar oluşturan siz olsanız da bu kısımda reklam hesabına kendinizi atama yapmayı unutmamalısınız.

Not : Bu kısımda ilerleyen süreçte daha detaylı kurulum ile ortak atama ve varlık atama adımlarını da anlatmayı düşünüyorum. Şimdilik o kısımlara değinmeyeceğim.

Reklam hesabımızı oluşturduk. Sayfamızı ekledik. Sisteme farklı kişiler atamak istersek aşağıdaki adımı izleyebilir kişi ataması da yapabiliriz.

Business Manager kisiler


Kişiler kısmında +Ekle ile açılan pencerede mail adresi girişi yapıp yetki (rol) dahilinde ekleme yapabiliriz. Kişiyi ekleme yaptıktan sonra reklam hesabı kısmında ve sayfalar kısmında o kişiye atama yapmayı unutmamalısınız. (Genelde unutulan adımdır.)

Business Manager Kişiye Atama


Tüm bu adımları tamamladıktan sonra sisteme en son adım olan ödeme yöntemi eklemeyi unutmamalıyız. Reklam oluştururken de sorulan bu adımı işletme ayarları altında bulunan ödeme yöntemi ekle yolunu izleyerekte ulaşabilirsiniz. Ödeme yönteminizi sisteme tanımlamanızda fayda var. Artık reklamlarımızı tek bir noktadan Business Manager üzerinden kontrol edebiliriz. Instagram üzerinden reklam vermiş olsanız da reklamlarınızı burada görebilir ve analizlerini görüntüleyebilirsiniz.

Diğer Kurulum Tavsiyeleri​

Facebook Business Manager hesabınızı ilk oluşturduğunuzda sol menüde bulunan İşletme Bilgileri kısmını mutlaka doldurmanızı tavsiye ederim.

Özellikle işletme e-postanızı sisteme tanımlamalı ve o e-posta üzerine gelen onay mailini onaylamalısınız. Şayet işletmenize ait bir uygulama da varsa “İşletme Doğrulaması Durumu” kısmında detayları gör adımını izleyerek sisteme işletmenizi de doğrulatabilirsiniz. Uygulamanız yoksa bu kısımda Doğrulamayı Başlat butonu pasif olacaktır. Hesap güvenliğiniz için çift faktörlü doğrulamayı da bu alandan aktif etmenizi öneririm.

Tüm bu adımları uyguladıysanız artık yeni kampanya oluşturup ilk reklamınızı Facebook Business Manager üzerinden verebilirsiniz. Fakat ilk reklamınızı çıkmadan mutlaka Facebook Pixel kurulumu yapmanızı öneririm. İlerleyen süreçte bu datalar ile yeniden pazarlama yapma imkanı elde edebilir kullanıcıların olaylarını izleyebilirsiniz.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst