Facebook Reklam Modelleri Ve Türleri

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
1708566358481.png


Reklam vermeye başlamadan önce mutlaka reklamınızın bir amacı ve stratejisi olmalıdır. Her firma Instagram ve Facebook üzerinden reklam veriyor. Fakat amaçsız verilen reklam size para harcamaktan başka bir şey yapmayacaktır. Bütçenizi verimli harcayarak doğru hedef kitleye erişim sağlamanız ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Sektöre yeni giriyorsunuz ve insanlar tarafından markanızın bilinmesini istiyorsanız marka bilinirliği reklam modelini denemeli. Bir e-ticaret siteniz var ve daha çok insanın sitenizi ziyaret etmesini istiyorsanız trafik reklam modelini seçmelisiniz. Mutlaka bir amaç ve hedef doğrultusunda ilerlemelisiniz. Şimdi bu reklam modellerini detaylı olarak inceleyelim.

Reklam modelleri Facebook Business Manager üzerinde 3 ana kategoriye ayrılmaktadır. Bu 3 ana kategori aşağıdaki gibidir.

 1. Bilinirlik
 2. Değerlendirme
 3. Dönüşüm
Facebook Reklam Modelleri


Marka Bilinirliği Reklamları​

Adı üstünde markamızın, firmamızın bilinirliğini artırmak için yaptığımız reklam modelidir. Bu reklam modelinde algoritma markamızın bilinirliliğini artıracak kişilere gösterim yapar. 2 gün içerisinde reklamlarımızı gören kişilerin tekrar hatırlama ihtimalini ölçer ve optimizasyonunu buna göre yapar. Marka bilinirliği ilerleyen süreçte insanlar tarafından güven oluşturacağı için sizi tercih etmelerinde çok büyük rol oynar.

Marka bilinirliği reklamlarında aşağıdaki formatlar kullanılabilir.

 • Görsel
 • Video
 • Carousel
 • Slayt Gösterisi

Erişim Reklamları​

Reklamlarınızı mümkün olduğunca fazla kişi görsün istiyorsanız tercih edebileceğiniz reklam modelidir. Minumum bütçe ile maksimum kişiye erişmek istiyorsanız en ideal reklam modelidir. Marka bilinirliği reklamlarındaki ile arasındaki en önemli fark optimizasyon şeklidir.

Marka bilinirliği reklamlarında 24 saat içerisinde 1 kişiye en az 2 defa gösterim yapılır. Hatırlama ihtimali optimize edilir. Makine öğrenmesinin gücü ile markanızı hatırlama ihtimali yüksek olan kişilere gösterim yapılır.

Erişim reklamlarında 24 saat içerisinde reklamınız aynı kişiye 1 defa gösterim yapılır. Amaç daha fazla kişiye gösterim yapılmasıdır.

Trafik Reklamları​

Sitenize veya uygulamanıza daha fazla kişi tıklasın ve ziyaret etsin istiyorsanız tercih edilmesi gereken reklam modelidir. Reklamlarınıza tıklayarak sitenize gelebilecek kişilere reklamlarınız gösterim yapılarak optimize edilir. Yazmış olduğunuz bir yazı olabilir, satış yaptığınız bir e-ticaret siteniz olabilir trafik reklamlarını kullanarak daha fazla kişiyi sitenize çekebilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatırsanız ‘ya da olumlu katkı sağlamış olursunuz.

Facebook Pixel kurulumu da yaparak sitenize daha fazla trafik alıp daha sonra dönüşüm reklamlarını denemenizi tavsiye ederim.

Facebook Pixel Nedir Nasıl Kurulur ? öğrenmek isterseniz daha önce yazmış olduğumuz yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
Trafik reklamlarında aşağıdaki formatlar kullanılabilir.

 • Görsel
 • Video
 • Carousel
 • Slayt Gösterisi
 • Koleksyion

Etkileşim Reklamları​

Bir gönderinizin, paylaşımınızın daha fazla yorum, beğeni ve etkileşim almasını istiyorsanız kullanılması gereken reklam modelidir. Gönderi etkileşimi, sayfa beğenmeleri ve etkinlik yanıtları diye 3’e ayrılır.

Gönderi etkileşimi : Paylaşımlarınızın daha fazla kişi tarafından beğenilmesi veya yorum yapılmasını istiyorsanız tercih etmelisiniz. Daha önceden etkileşimi yüksek olan kişilere reklamlarınız gösterilir.

Sayfa beğenmeleri : Sayfanızı takipçi ve beğeni olarak artırmak istiyorsanız tercih etmelisiniz. Daha önceden sayfa beğenmeleri yüksek olan kişilere reklamlarınız gösterilir.

Etkinlik yanıtları : Seminer, etkinlik veya bir toplantı düzenliyor ve kullanıcı sayısını artırmak istiyorsanız tercih etmelisiniz. Facebook sayfanızda bir etkinlik oluşturarak kullanabilirsiniz.

Uygulama Yüklemeleri Reklamları​

Mobil bir uygulamanın indirilme sayısını artırmak üzerine tercih edilmesi gereken reklam modelidir. Uygulamanızı daha fazla kişiye tanıtarak indirilmesini istiyorsanız tercih etmelisiniz. App Store ve Play Store üzerinden uygulamanızın çekilerek reklam verildiği için Facebook SDK’ya üye olarak uygulamanızı Business Manager’a entegre etmelisiniz. Detaylar için linki ziyaret edebilirsiniz.

Video Görüntülemeleri Reklamları​

Bu reklam modelinin amacı daha fazla videonuzu izlemesi muhtemel kişilere eriştirmektir. Video görüntüleme reklamlarının yeniden hedefleme ile kullanılması mümkündür. Videonuzu izleyen kişileri %lik dilimlere ayırarak bu kişilere tekrar videonuzu gösterebilir insanlar tarafından marka bilinirliliğinizi artırabilirsiniz. Aynı şekilde videonuzu 30 saniye 60 saniye izleyenler şeklinde de ayırarak yeniden hedefleyebilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları​

Potansiyel müşterilere ait bilgileri toplamak amaçlı tercih edilen reklam modelidir. Potansiyel müşteriler bir web sitesine yönlendirilmeden iletişim formu doldurulması amaçlanır. Sistem daha önce bu tip formları dolduran kişilere reklamları göstermeye odaklanır. Maliyet açısından diğer reklam modellerine göre daha maliyetlidir. Toplanılan bu bilgiler Facebook veritabanında depolanır. Excel formatında dışarı aktarım yapabilirsiniz.

Dönüşüm Reklamları​

Bir web sitesindeki asıl amacın gerçekleşmesine dönüşüm denir. E-ticaret sitenizdeki bir ürünün satışı olabildiği gibi sitenizde bulunan bir iletişim formunun doldurulması da dönüşüm olarak adlandırılabilir.

Web sitenizde, mobil uygulamanızda veya messanger üzerinden ürün veya hizmet satmanız durumunda tercih edilmesi gereken reklam modelidir. E-ticaret siteniz varsa en çok kullanacağınız reklam modelleri arasında olmalıdır. Marka bilinirliği, trafik, etkileşim reklamları yapılarak toplanılan dataya dönüşüm reklamları çıkılırsa daha anlamlı hale gelir.

Bu reklam modelini kullanabilmeniz için Facebook Pixel’in sitenizde kurulu olması ve belli bir hacime ulaşması şarttır. Dijital pazarlamanın en önemli reklam modeli olması sebebiyle her amaçla kullanılabilir.

Katalog Satışları Reklamları​

Ürünlerinizi XML Feed vasıtasıyla sisteme yükleyerek ürün satışlarınızı artırmanıza olanak sağlayan reklam modelidir. Çok ürünlü e-ticaret sitelerinde aktif kullanmanızı tavsiye ederim. Yüklemiş olduğunuz feed dosyasındaki ürünleri otomatik çekerek belirlediğiniz hedef kitleye gösterim sağlayabilirsiniz.

Business Manager üzerinden katalog yüklemesi yapmadan bu reklam modelini kullanamazsınız. Satış ve yeniden pazarlama olarak kullanılabilir.

Mağaza Ziyaretleri Reklamları​

Satın alma ihtimali yüksek kişilere mağazanız üzerinden satış yapmanıza olanak sağlayan reklam modelidir. Yakın lokasyondaki kişilere erişim yapmak ve fiziki olarak insanların ziyaret etmesini (restoran v.b) istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Sonuç​

Bu yazımızda sizlere detaylı Facebook reklam modelleri hakkında bilgi vermeye çalıştım umarım faydalı olmuştur. Amacınızı belirleyip size uyan reklam modelini optimizasyon yaparak kullanmanız durumunda hedefe ulaşacağınıza inanıyorum.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst