Google Ads Nedir? Nasıl Kullanılır?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
1708544027736.pngTicaretin temel yapı taşlarından birisinin reklam olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ticaretin şekli ne kadar değişirse değişsin, o şekle uygun bir reklamcılık yöntemi de mutlaka bulunur. Öyle ki dijital dünyadaki hızlı gelişim ile beraber e-ticaret için de yeni reklamcılık türleri geliştirilmiş durumdadır. Pek çok konuda öncü olan Google, internet reklamcılığı konusunda da Google Ads ile etkili çözümler sunmaktadır. Öyleyse Google Ads nedir?

Google Reklamları yani bir diğer adıyla Google Ads; sunduğunuz ürün veya hizmetleri hedef kitlenize ulaştırmanız için reklamlar oluşturmanıza yarayan online reklam platformudur. Bu reklam platformu, tıklama başına ödeme maliyeti üzerinden çalışır (PPC). Yani bir ziyaretçi ya da kullanıcı reklamınızı her tıkadığında ödeme yapmanız gerekir.

Marketing(Pazarlama) Uzmanları Google Reklamları platformuna güvenirler; çünkü kullanıcıların gerçek ve kıyaslanabilir bilgi bulabilecekleri reklamları onlara göstererek daha fazla müşteri kazanmalarına, yurt içi ya ada yurt dışı pazarında reklam verilmesi durumunda ise hedef kitlelerine , segmentasyon ve kişiselleştirilebilecek daha birçok özellik ile onlara doğru zamanda ulaşmalarını sağlar.

Daha önce AdWords olarak bilinen Google Ads ;reklamlarınızın en üst sırada olmasını sağlarlar. Belirlenilen anahtar kelimeler sonucu reklamlarınız, arama motoru sonuç sayfasının sağında ya da alt kısımlarında da yer alabilmektedir. Reklamların bu şekilde görünebilmesi için firmanın başlık, metin, URL olarak planlama yaparak bu iş için bütçe ayırması gerekmektedir. Oluşturacağınız reklamlar, istenilen ülke ya da bölgede görüntülenebilir. Aynı zamanda bu reklam platformu üzerinden hedef kitlesi, yaş aralığı, cinsiyet gibi faktörleri seçerek reklamlarınızı daha spesifikleştirebilir ya da hedef kitlenize göre reklam gösterimleri rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Google Reklamları platformu iki kategoriye ayrılmıştır:

  • Arama Reklamları: Arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) gösterilen metin reklamlarını içerir.
  • Görüntülü ve Video Reklamlar: Görüntülü reklamlar ise; internet uygulamalarında ve YouTube gibi çok sayıda web sitelerinde gösterilir.

1- Google Arama Ağı Reklamları​

Bir kullanıcı aradığı kelimeyi Google Arama Motoru’na yazdığında, arama sonuçları sayfasında gördükleri ilk şey PPC Reklamları olacaktır. Aşağıdaki örnekte ‘koşu ayakkabıları’ arama kelimesi için Google’ın oluşturmuş olduğu arama ağı reklamları göstermektedir.

Reklamlar ve organik arama sonuçları, baştaki yeşil kutucuk içinde belirtilen “reklam” ibaresi dışında hemen hemen aynı görünmektedirler.


2- Görüntülü ve Video Reklamlar​

Display reklamlar olarakta bilinen görüntülü reklamları her geçen gün popüleritisini arttırmaktadır; bunun en önemli sebeplerinden biri hem maliyet hem de dönüşüm oranının yüksek olması nedeniyle günümüzde tercih edilir olmadır. Görüntülü reklamlarda reklam mesajı anlaşılır bir dil ve tasarım ile karşı tarafa iletilmelidir. Görseller sayesinde daha performans odaklı sonuçlar hem de hedef kitle için marka bilincini uyandırdığını düşündürdüğünden en çok yatırım yapılan reklam modelleri haline gelmiştir.

Tercih edilmesinde ki diğer önemli nedenlerden biri; AdWords reklamlarının ölçümlenebiliyor olmasındandır. Fakat burada Google’ın birçok ülke için değişkenlik gösteren politikalarına uygunluğuna dikkat edilmesi gereklidir. Bu nedenle seçeceğiniz kitle, tercih edilen spesifik web sitelerini, hatta belirlenen kelimelerin geçtiği sayfaları hedefleme imkanına bu reklamlarda sahip olabilirsiniz.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst