Java Nedir?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
Java, web uygulamalarını kodlamada yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir. Yirmi yıldan uzun bir süredir geliştiriciler tarafından tercih edilen popüler bir dil olması nedeniyle günümüzde kullanımda olan milyonlarca Java uygulaması bulunmaktadır. Java çok platformlu, nesne odaklı ve ağ merkezli bir dil olup kendisi de bir platform olarak kullanılabilir. Mobil uygulamalar ve kurumsal yazılımlardan büyük veri uygulamalarına ve sunucu tarafı teknolojilere kadar her türlü yazılımı kodlamada kullanılabilecek hızlı, güvenli ve güvenilir bir programlama dilidir.

1708550827401.png

Java programlama dili ne için kullanılır?​

Kullanımı ücretsiz ve çok yönlü bir dil olması nedeniyle Java, yerelleştirilmiş ve dağıtılmış yazılımlar oluşturmada kullanılmaktadır. Java'nın yaygın kullanım alanları aşağıdakileri içerir:

1. Oyun Geliştirme​

Mobil oyunlar ve bilgisayar oyunları dâhil birçok popüler video oyunu Java'da oluşturulmaktadır. Makine öğrenimi veya sanal gerçeklik gibi gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı modern oyunlar bile Java teknolojisiyle oluşturulmaktadır.

2. Bulut bilgi işlem​

Java, WORA [Write Once and Run Anywhere (Bir Kez Yazın ve Her Yerde Çalıştırın)] felsefesine uygun yapısı sayesinde, merkezi olmayan bulut tabanlı uygulamalar için ideal seçimdir. Bulut sağlayıcıları, programlarını çok çeşitli platformlarda çalıştırmak için Java dilini seçmektedir.

3. Büyük Veri​

Java, karmaşık veri kümeleri ve devasa miktarda gerçek zamanlı veri ile birlikte çalışabilecek veri işleme altyapıları için kullanılır.

4. Yapay Zekâ​

Java, geniş kapsamlı makine öğrenimi kitaplıkları sunar. Kararlı ve hızlı bir programlama dili olması nedeniyle doğal dil işleme ve derin öğrenme gibi yapay zekâ uygulaması geliştirme çalışmaları için ideal seçimdir.

5. Nesnelerin İnterneti​

Java, bağımsız olarak internete bağlanabilen uç cihazlardaki sensörleri ve donanımları programlamak için kullanılmaktadır.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst