Kurgu Nedir? Nasıl Yapılır? Kurgu Programları Nelerdir?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
Kurgu, görüntü ve seslerin belli bir kurala bağlı ve belli bir amaca uygun olarak olarak peş peşe sıralanmasıdır. Yaygın olarak kullanılan açıklama terimleri olarak Kurgu, Montaj, Video kurgu, Video montaj, Video Editing örnek verilebilir. Kurgu işlemi film çekildikten sonra yapılsa bile, filmden önce planlanmaktadır. Kurgu filmin özünü oluşturur. Yani “Film masada çekilir.” sözü doğrudur.

Kurgu Nedir? Nasıl Yapılır? Kurgu Programları Nelerdir? 1

Yönetmen, görüntülerin işin nihai sonucunun ne olması gerektiği konusundaki en yetkili kişidir. Kurgucu ise yönetmenin aklındaki resmi gerçekleştiren kişidir. Ancak iyi bir kurgucu sadece aklındaki resmi gerçekleştirmez, kendi fikirleriyle de yönetmene ilham verebilir. Yönetmenin bir çekimi bitirmek için kullandığı fiil olan KESTİK veya CUT kelimesi, teknik olarak filmlerde hem iki sahne arasındaki kesme, hem de bitirme işlemini belirten kesme olarak kullanılır.

Elinizde iyi bir senaryo ve kaliteli oyuncularla çekilmiş bir film olabilir, ancak bu film son adımda kötü bir kurgucunun eline geldiyse filminizin beklediğinizden daha çok başarısız olacaktır. Anlatılmak istenen anlatılamayabilir, izleyici tarafından film anlaşılmayabilir ve buna benzer bir sürü problem çıkabilir. Tabii ki bu tam tersi de gerçekleşebilir. Örneğin kötü çekilmiş bir film, iyi bir kurgucu sayesinde anlatmak istediği mesajı anlatabilir. Hatta durağan bir filmi çok daha canlı, hareketli kılabilir ve çekim hatalarını veya kusurlarını gizleyebilir. Bu yüzden Kurgu aşaması en önemli aşamadır.

Kurgu Nedir? Nasıl Yapılır? Kurgu Programları Nelerdir? 2


Bir kurgu aşamasında kurgucu şunları düşünür:

  • Bir görüntüden diğer görüntüye nasıl ve ne zaman geçmeliyim?
  • Çekilen görüntüler ile anlamlı bir bütün oluşturmak için sırası ne olmalı?
  • Yapılan kurgu sonucunda, filmin veya videonun kolay anlaşılması sağlanıyor mu?
  • Filmin pik yaptığı veya ön planda olması gereken sahneler doğru yerleştirildi mi?
  • Yapılan kurgu videonun veya filmin amacını doğru yansıtıyor mu?
  • Müzik ve ses efektleri doğru yerlerde kullanıldı mı?
  • Yapılan kurgu ile izleyicinin duyguları (Korkmak, gülmek, üzülmek vb) harekete geçiyor mu?

Kurgu Nedir? Nasıl Yapılır? Kurgu Programları Nelerdir? 3

 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst