Seo Çalışmalarınız Için İç Linkleme Stratejisi Ve İpuçları

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0

İç Linkleme SEO için Neden Önemlidir?

Arama Motorları Web Sitenizi Taramak İçin İç Bağlantılardan Yararlanır

İç linkleme kullanımı, arama motorlarının web sitenizi daha kolay anlamasını, taramasını ve indekslemesini sağlar. Bir sayfadan diğerine yapılan bağlantılar aracılığıyla, arama motorları sitenizdeki yeni içeriği keşfeder ve dizine ekler. İyi bir iç linkleme stratejisi oluşturarak, arama motorlarının sitenizin tamamını hızlı ve etkili bir şekilde anlayıp tarayabilmesine yardımcı olmuş olursunuz.

1708549613523.png


Arama Motorlarına İçerik Hakkında Daha Güçlü Sinyaller Verilmesi

İç linkler aynı zamanda arama motorlarına sayfanızın konusu hakkında daha anlaşılır bilgiler sunar. Bağlantı metni (anchor text) ve bağlantının içeriğine dair güçlü sinyaller sağlayabilirsiniz. Bu, arama motorlarının içeriğinizi doğru bir şekilde anlamasını ve alakalı arama sorguları için doğru bir şekilde sıralamasını sağlar.

Örneğin; aşağıdaki anchor text’in link çıkışı sağlanan sayfa ile uyumlu/alakalı olduğunu görüyoruz.


Crawl Depth

, arama motorunun bir web sitesinin ana sayfasından belirli bir sayfaya ulaşmak için ne kadar derine gitmesi gerektiğini ifade eder. İç linklemeler, bu derinliği etkiler çünkü arama motorlarına sitenizde gezinmek için yollar sunarlar. Stratejik olarak kullanılan iç linklemeler, arama motorlarının sitenizin daha fazla sayfasını taramasını sağlar ve indekslemesini kolaylaştırır. Büyük web siteleri, iç linkler sayesinde arama motorlarının daha derin sayfalara ulaşmasını kolaylaştırabilir.

Link Juice (Page Rank) Dağılımı

İç linklemeler, bir web sitesinde " " dağılımına yardımcı olur. Bir sayfadan diğerine yapılan bir iç link, o sayfaya bir miktar "link juice" aktarır. Bu kullanım, hedef sayfanın otoritesini artırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla arama motoru sıralamasını iyileştirebilir.

Kullanıcının Sitede Geçirdiği Sürenin Artırılması & Kullanıcı Deneyimi

İç linkler aynı zamanda bir kullanıcının sitenizde geçirdiği süreyi (dwell time) artırabilir. İlgili ve değerli içeriğe yönlendiren iç linkler kullanıcıların sitenizde daha fazla zaman geçirmesine ve daha fazla sayfayı ziyaret etmesine yardımcı olur.

Örneğin; bir içerikte bahsi geçen bir konu ile ilgili farklı bir blog içeriğine sahipseniz ilgili anchor text kullanımı ile o sayfaya link çıkışı gerçekleştirmeniz kullanıcılara ilgili sayfayı da ziyaret etme imkanı tanıyacaktır.


İyi düşünülmüş ve düzenlenmiş bir iç linkleme yapısı, kullanıcıların sitenizdeki içeriği keşfetmesini ve alakalı bilgilere hızlıca ulaşmasını kolaylaştıracağı için kullanıcı deneyimi ve memnuniyeti de artmış olur. Bu da, daha yüksek dönüşüm oranlarına imkan tanıyabilir.

İç Linkleme Türleri Nelerdir?

En basit haliyle bir içerikte anchor text kullanımı ile, ilgili bir diğer içeriğe iç linkleme gerçekleştirebileceğimizi biliyoruz. Diğer iç linkleme türlerini birlikte inceleyelim.

Breadcrumb

kullanımı, bir web sitesindeki navigasyon yolunu gösterir ve kullanıcıların sitenin içinde nerede olduklarını anlamalarına yardımcı olur. Bu tür linkler genellikle sitenin en üstünde yer alır ve kullanıcıya içinde bulunduğu sayfanın site hiyerarşisi içindeki yerini gösterir. Breadcrumb kullanımı da bir iç linkleme türüdür.

1698665092-link-building9.png


Breadcrumb linklemeleri, site içi navigasyonu kolaylaştırırken aynı zamanda arama motorlarına sitenizin hiyerarşisini anlama konusunda yardımcı olur.

Header

Header içerisinde yapılan iç linklemeler, genellikle web sitenizin en üst bölümünde bulunur ve sitenizin en önemli sayfalarına, genellikle kategorilerine link çıkışı yapan bağlantılardır. Bununla birlikte headerda yer alan iç linklemeler ile diğer önemli sayfalara da (İletişim, Hakkımızda vb.) link çıkışı sağlanır.

1698665082-link-building7.png


Dolayısıyla header üzerinde yapılan iç linklemeler, kullanıcılara bir web sitesinin ana kategorilerini hızlı ve kolay bir şekilde keşfetme olanağı sağladığı gibi, arama motorlarına da sitenin ana yapısını ve hiyerarşisini gösterir.

Sidebar

Sidebar içerisinde yapılan iç linklemeler, bir web sitesinin yan panelinde (genellikle sağ veya sol tarafta) bulunur ve genellikle ilgili veya popüler içeriklere, belirli kategorilere veya belirli bir eylemi (örneğin bir bülten aboneliği) teşvik eden öğelere bağlantılar sağlar.

1705583752-link-building2.jpg


Sidebar'da bulunan iç linkler, kullanıcıların sitenizde rahatça gezinmelerine yardımcı olur ve onları ilgili veya popüler sayfalara yönlendirir. Aynı zamanda, arama motorlarına sitenizin çeşitli bölümleri ve popüler sayfaları hakkında daha fazla bilgi verir.

Footer

Footer içinde yapılan iç linklemeler, bir web sitesinin en alt bölümünde, yani "footer"da bulunur ve çoğunlukla sitenin iletişim detaylarını, gizlilik politikasını ve diğer benzeri sayfalara yönlendiren bağlantıları içerir.

Bunların yanı sıra, footer bölümü, sitenizin ana bölümlerine veya en çok ziyaret edilen sayfalarına hızlıca erişim sağlayan bağlantılar için de sıklıkla kullanılır. Footer bölümünde yer alan linkler tüm sayfalarda görünür, bu da sitenizin ana bölümüne veya belirli sayfalara daha fazla dikkat çekmeyi sağlar.

1698665072-link-building5.png


Footer'da yer alan iç linkler, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sitenizin genel yapısı hakkında daha fazla bilgi sağlar.

Bookmark Kullanımı

Bookmark linkleme yapısı, aynı web sayfası içinde farklı bölümlere yönlendiren bağlantılardır. Bu tür linkler genellikle uzun içerikli sayfalarda, okuyucunun belirli bir bölüme hızlıca atlamasını sağlamak için kullanılır.

Örneğin, bir blog yazısının başında, yazının farklı bölümlerine yönlendiren bir içerik tablosu bulunabilir. Bu durumda, her bir başlık, okuyucuyu ilgili bölüme hızlıca yönlendiren bir bookmark linkine sahip olacaktır.


Bookmark linkler, kullanıcılara daha iyi bir gezinme deneyimi sunar ve uzun sayfalarda belirli bilgilere hızlıca ulaşmayı sağlar.

Ancak, bookmark linkler sitenizin genel SEO performansına doğrudan bir etkisi yoktur. Çünkü aynı sayfa içindeki bölümler arasında geçiş sağlarlar ve bu linkler üzerinden "link juice" dağıtımı söz konusu değildir. Bu yüzden, bookmark linkler daha çok kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yöneliktir.

Pagination Kullanımı

Pagination kullanımı ile yapılan iç linklemeler, genellikle birden fazla sayfada listelenen içerik gruplarında bulunur. Bu tür linkler, kullanıcıların ve arama motorlarının sayfalar arasında gezinmesini kolaylaştırır.

1698665062-link-building3.png


Pagination kullanımı, arama motorlarının sitenizin tüm içeriğini taramasına yardımcı olur çünkü bu linkler, bir sayfadan diğerine geçiş sağlar. Ayrıca, kullanıcılar için de faydalıdır çünkü onların da ilgilendikleri içeriği bulmalarını kolaylaştırır.

Yararlı ve İlişkili İçerikler için Link Çıkışı Sağlanması

Yazılarınızda bir konuya değindiğinizde veya bir konuyu daha geniş bir çerçevede ele almak istediğinizde, bu konuda daha fazla bilgi içeren diğer blog yazılarınıza iç link verebilirsiniz. Bu durum, okuyucuların daha fazla değerli bilgiye ulaşmasını sağlar ve bu sayede sitenizdeki diğer sayfalara yönlendirir.

Anchor Text Kullanımı

, yani Türkçede "bağlantı metni" olarak adlandırılan metin, bir iç linkin üzerine geldiğinde tıklanabilen ve genellikle farklı bir renkte veya altı çizili olarak görünen kısımdır. Doğru bir şekilde kullanıldığında, anchor text hem kullanıcılara hem de arama motorlarına linkin hedef sayfası hakkında önemli bilgiler sağlar.

Ancak, birden fazla sayfa için aynı anchor text'in kullanılmasından kaçınmak önemlidir. Aynı kelime ile iki veya daha fazla sayfaya link çıkışı gerçekleştirmek arama motorlarına sayfa içerikleri hakkında yanlış sinyaller verebilir, sayfa içeriklerini algılamasını zorlaştırabilir.

Her sayfa için ayrı/benzersiz ve tanımlayıcı bir anchor text kullanmak, arama motorlarına her bir sayfanın ne ile ilgili olduğunu daha net bir şekilde anlatır.

Ancak anchor text seçerken, aşırıya kaçmamaya ve anahtar kelime doldurma ( ) yapmamaya dikkat etmek de gereklidir.

Sayfa Üst Kısmında İç Linklemelere Yer Verin

Sayfanın üst kısmında iç linklemelere yer vermek, oldukça etkili bir stratejidir. İlk olarak, üst bölümde bulunan bir link hemen dikkat çeker ve kullanıcının bu linke tıklama olasılığını artırır. Bu durum, kullanıcının sitenizde daha fazla içerik keşfetmesini teşvik edecektir.

Do-Follow Kullanımı

İç linklerde do-follow kullanmak arama motorlarına linkin hedef sayfasına 'link juice' aktarması gerektiğini söyler, bu sayede hedef sayfanın da otoritesini artırmış olursunuz.

Öte yandan, no-follow linkler genellikle dış bağlantılarda kullanılır ve bu linklerden 'link juice' aktarılmaz. Ancak, kendi içeriğinize no-follow link eklemenin genellikle pek bir anlamı yoktur çünkü bu, arama motorlarına içeriğinize güvenmediğinizi söyler. Bu yüzden, web sitenizdeki iç linklerde do-follow kullanmak, daha yüksek bir SEO değeri elde etmek için en iyi uygulama olacaktır.

Ana Sayfadan Gerçekleşen İç Linklemeler & Güçlü Sayfalar

Bir web sitesinde ana sayfa, genellikle sitenin en yüksek otoriteye sahip sayfasıdır. Bu, genellikle ana sayfanın çok sayıda gelen dış bağlantısı olması ve web sitesinin tüm sayfalarından bağlantı alması nedeniyle olur.

Ana sayfanızdan diğer sayfalara doğru yapılan iç linkler, bu sayfalara daha fazla otorite aktarabilir. Örneğin, önemli bir hizmet sayfanız veya popüler bir blog yazınız varsa, bu sayfalara ana sayfanızdan doğrudan bir link ekleyebilirsiniz. Bu, bu sayfaların SEO değerini artırabilir ve daha fazla organik trafik çekmelerine yardımcı olabilir.

Ayrıca, ana sayfanızdan yapılan iç linklemeler, kullanıcıların sitenizdeki önemli içerikleri hızlıca bulmasını kolaylaştırır, bunun da kullanıcı deneyimi için olumlu etkisi olabilir.

Sitenizde ana sayfa dışında da çok güçlü sayfalar bulunuyordur. Bunlar, genellikle en çok backlink alan ve dolayısıyla en yüksek otoriteye sahip olan sayfalardır. Bu sayfalar, sitenizin diğer sayfalarına otorite/güç aktarmak için mükemmel kaynaklardır ve bu, iç linkleme stratejisinin önemli bir parçasıdır.

En güçlü sayfalarınızı belirlemek için, Google Analytics veya Ahrefs gibi bir SEO aracını kullanabilirsiniz. Bu araçlar, en çok trafik alan ve en çok backlink alan sayfalarınızı belirlemenize yardımcı olur.

Örneğin; Ahrefs’in Top Pages raporu ile en çok trafik elde eden sayfalarınızı tespit edebilirsiniz.

1698665066-link-building4.png


Backlink açısından en güçlü sayfalarınızı tespit etmek için ise yine Ahrefs’in Best by Links raporunu kullanabilirsiniz.

1698665046-link-building1.png


Bu sayfaları belirledikten sonra, bu sayfalardan sitenizin diğer önemli sayfalarına iç linkler ekleyebilirsiniz.

Örneğin, ziyaret edilen bir blog yazınız üzerinden ürün veya hizmet sayfalarınıza link çıkışı sağlamayı düşünebilirsiniz. Bu sayede, hedef sayfaların arama motorlarında daha yüksek bir sıralama elde etmesine yardımcı olabilirsiniz ve kullanıcıların ilgili ürün veya hizmetlerinize ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Aynı Sayfadan Yapılacak İç Linklemeler

Aynı sayfada birden çok defa aynı hedef sayfaya gerçekleştirilen iç linkleme otorite anlamında bir fark yaratmaz. Ayrıca, gereğinden fazla link, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyebilir ve spam olarak algılanabilir.

İçerik Üretimi

Web sitenizde çok sayıda iç link oluşturmanın en etkili yolu, kaliteli ve alakalı içerik üretmektir. Zengin ve çeşitli içeriğiniz olduğunda, bu içerikler arasında doğal ve anlamlı bağlar kurabilir ve dolayısıyla kaliteli iç linkler oluşturabilirsiniz.

Sitenizin ana odağı ile ilişkili içerikler üretmeniz aynı zamanda arama motorlarına da sitenizin ne ile ilgili olduğunu, hangi hizmetlerin veya ürünlerin bu sitede bulunduğunu anlama konusunda yardımcı olacaktır.

Site: Arama Operatörü

SEO çalışmalarınızda, siteniz için iç linkleme fırsatları araştırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin; yeni içerik üretimi sonrası, ilgili sayfanın otoritesini güçlendirebilmek adına iç linklemeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada, zaten yayınlanmış olan içeriklerinizde ilgili olanları tespit etmeniz gerekecektir.

Bu amaç için "site:" size yardımcı olacaktır. Örneğin, yeni bir blog yazınıza iç linkleme fırsatları arıyorsunuz. Google'a şu şekilde bir arama yapabilirsiniz:

"site:sitenizinadı.com 'sayfa ile ilgili anahtar kelime'"

Bu arama, sitenizdeki belirtilen anahtar kelimeyi içeren tüm sayfaları bulacaktır.


Yüksek Trafikli Sayfaların Dönüşüm Sayfaları için Kullanımı

Sitenizdeki belirli sayfalar, genellikle blog yazıları veya bilgi içerikli sayfalar, daha büyük trafik çekerken, genellikle ürün sayfaları veya satış yapılan sayfalar, bu kadar fazla trafiğe sahip olmayabilir. Bu iki tip sayfa arasında etkili bir site içi linkleme sağlamak ise, sitenizin dönüşüm oranlarını önemli ölçüde artırabilir.

İç linkleme, sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve SEO performansını artırmak için önemli bir strateji. Bu stratejiyi doğru bir şekilde uygulayarak, kullanıcıların ve arama motorlarının sitenizde kolayca gezinmesini sağlayabilir ve sitenizin arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye katkı sağlayabilirsiniz.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst