Teknik Çizim Nedir

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
Teknik çizim, tasarımcının, tasarladığı son ürünü kullanıcıya aktarabilmesi için temel bir araçtır. Tasarımcı, tasarım sürecinde fikirlerini eskiz, maket, üç boyutlu görselleştirme gibi farklı biçimlerde oluşturur. Ancak üretim aşamasına gelindiğinde, tasarımın üretilebilmesi için teknik detayları içeren bir teknik çizim oluşturulması gerekmektedir. Teknik çizimdeki ana faktör, ürünün ölçekli bir şekilde detaylı anlatımının yapılmasıdır.

Teknik çizim, tasarımcının fikirlerini somut ve üretilebilir biçimde ortaya koymasıdır. Tasarıma ait parçaların birleşim biçimlerini, hangi malzemeden üretileceğini, renklerini ve boyutlarını içeren ölçekli bir çalışma olarak hazırlanır. Mimari teknik çizimler, tasarlanan yapının fikir aşamasında yapılan eskizlerdekinin aksine; serbest el çiziminden uzak; cetvel, gönye, pergel gibi gereçler kullanılarak ortaya çıkarılan ölçülü çizimlerdir.

Bu tür çizimlerde amaç dünya çapında bilinen belli standartlar içerisinde söz konusu yapıyı, ölçüleri ve detayları dâhil olarak tanımlamaktır. Kişiden kişiye değişen tanımlamalara sahip olmayan ve herkes tarafından aynı anlama geldiği bilinen simgeleri kullanmak; mimari teknik çizimlerde standart bir dilden öte uluslararası bir lisan konuşulmasına imkân tanır. Dünya üzerinde farklı konumlarda bulunan teknik çizim bilgisine sahip tüm meslek insanların kavrayabileceği bir dil oluşturur.

1708545891646.png
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst