Unity Nedir?

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
Unity, Unity Technologies tarafından geliştirilen, bir oyunu sıfırdan yapabilmek için gerekli olan tüm bileşenleri içeren dünyanın en popüler oyun motorudur. Farklı platformlarda kullanılabilen Unity, Windows, Mac, Linux ve mobil işletim sistemleri ile uyumlu çalışır.

1708552633584.png

Unity oyun motoru, birçok farklı endüstriler tarafından benimsenmiştir. Platformlar arası oyun tasarlama ve geliştirme imkanı sunan Unity, hemen hemen her oyunu yapacak bir oyun motorudur. Ücretsiz ve oldukça esnektir. Unity ile son derece profesyonel oyunlar oluşturulabilir.
C# programlama dili kullanılarak komut dosyaları düzenlenebilir ancak yine de Unity'de çok fazla kodla uğraşmaya gerek kalmadan oyun geliştirmek mümkündür. Yani bu oyunlar Unity aracılığıyla çok daha az kod yazarak geliştirilebilir.


Unity Oyun Motorunun Özellikleri:
  • Unity’nin sürükleyip bırakma işlevselliği ile grafikler kolayca oluşturulur.
  • C# programlama dili kullanılarak komut dosyaları düzenlenir.
  • Direct3D, OpenGL, OpenGL ES, WebGL gibi API'leri destekler.
  • 2B oyunlarda Sprite'ların içe aktarılmasına izin verir.
  • 3B oyunlarda doku sıkıştırma ve çözünürlük ayarlarının belirtilmesine izin verir.
  • 3B oyunlarda yumru haritalama, yansıma haritalama, paralaks haritalama, dinamik gölgeler ve doku işlemeye olanak tanır.
  • Android, Android TV, Facebook Gameroom, Fire OS, Gear VR, Google Cardboard, Google Daydream, HTC Vive, iOS, Linux, macOS, Microsoft HoloLens,Nintendo Switch, Oculus Rift, PlayStation 4, PlayStation Vita, PlayStation VR, Samsung Smart TV, Tizen, tvOS, WebGL, Wii U, Windows, Windows Phone, Windows Store ve Xbox One gibi platformlarda desteklenir.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst