Windows'a Giriş Yapan Pc Birden Donuyor: Sebebi Ve Çözümü

trmedia

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2024
Mesajlar
1,001
Tepki
0
Puan
36
Ticaret: 0 / 0 / 0
windowsa-giris-yapan-pc-donuyor-cozumu.jpgKaan Ezgimen

- 12 AY ÖNCE GÜNCELLENDİ


Windows'a giriş yapan PC donuyor, ne yapabilirim sorusunun cevabını merak eden kişiler için bir rehber hazırladık. Windows işletim sistemi, PC açıldıktan sonra ana ekranda donuyor ve yeniden reboot yapmak zorunda kalıyorsanız rehberdeki yöntemleri uygulamayı deneyebilirsiniz.
Bu durum genellikle “Giriş Ekranının” görüntülenmesinden sonra oluşabiliyor. Bazen bu ekranı atlayabiliyorsunuz ancak genellikle yine de bu donukluktan kurtulmak mümkün olmuyor ve “yeniden başlatmak” zorunlu olabiliyor. Bu noktada masaüstüne ulaşamıyor ancak fare imlecini hareket ettirmeniz mümkün olabiliyor ama PC başka bir tepki vermiyor.

Windows'a Giriş Yapan PC Donuyor, Çözüm Yolları Neler?​

  • Windows'u güvenli mod ile çalıştırın.
  • Sistemi geri yükleyin.
  • Windows kurulumunu onarın.
  • Antivirüs ile sistemi tarayın.
  • CMOS’u temizleyin
  • CMOS bataryanızı yenileyin.
  • Tüm bağlantıları tek tek kontrol edin.
  • Sabit sürücülerinizi test edin.
  • Windows'u sıfırlayın.
windowsa-giris-yapan-bilgisayar-donuyor-cozumu.jpg

Windows’u Güvenli Mod ile Çalıştırın.​

Bilgisayarınızda can sıkıcı problem meydana geldiyse yöntemini uygulayabilirsiniz. PC'nizi güvenli modda çalıştırmak, söz konusu sorunun düzelmesine yardım edebilir. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa bir sonraki yönteme göz atabilirsiniz.

Sistemi Geri Yükleyin​

Winows Güvenli modunda sistem açıldıktan sonra Sistem Özellikleri > Sistem Koruması > Sistem Geri Yükleme yolunu takip ederseniz işletim sisteminin en son ve en iyi çalıştığı sistem algoritmasına geri dönmesi muhtemel.
Öte yandan F8 tuşuyla çıkacak olan seçeneklerden, Bilinen Son Konfigürasyonu yükle seçeneği de işe yarayabilir. Hatta “Safe Mod” ile açmadan ilk olarak bunu denemenizi öneririz.

Windows Kurulumunu Onarın​

F8 ile gelen bu seçenek size Windows’un kendini kontrol ederek yeniden başlamak için hatalarının giderilmesine olanak sağlayabilir. Bu seçenekle biraz beklersiniz ancak Windows 7 ve 8.1’de bu seçeneğin adı Başlat ve Onar olarak da geçiyor. Windows onarılması mümkün olan önemli dosyalarını kendi kütüphanesinden bularak yerlerini değiştirip, sistemi yeniden başlatıyor.

Antivirüs ile Sistemi Tarayın​

Güvenli mod’da başlattığınız işletim sisteminizi güncel bir virüs tarayıcısıyla tarayın. Sistem güvenliğini sağlayan , bilgisayarda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını tespit eder. Tespit ettiği zararlı yazılımları ise temizler.
bilgisayar-birden-donuyor-cozum-yontemleri.jpg

CMOS’u Temizleyin​

Yukarıdaki eylemler bir işe yaramadıysa, anakarta yer alan BIOS hafızasını temizlemek son derece faydalı olabilir. Bunu fabrika ayarlarına döndürerek Windows işletim sistemini yeniden başlatmayı deneyin. Eğer BIOS sisteminde bir güncellemeye yönelik sıkıntı yaşıyorsanız, bu engeli böylece aşmış olabilme ihtimaliniz çok fazla.

CMOS Bataryanızı Yenileyin​

3 yıldan daha uzun süredir kullandığınız bir anakart bataryanız varsa bunu değiştirin. Genellikle yetersiz voltaj Windows’un takılmasına sebep olabiliyor.

Tüm Bağlantıları Tek Tek Kontrol Edin​

Ekran kartını, HDD bağlantılarını teker teker söküp tekrar takarak hangisinin sıkıntı yarattığını bulmanız mümkün. Gerekirse RAM sıralamasını değiştirebilir ya da bunları tek tek çıkararak PC’nizi yeniden başlatıp bu bağlantılarla ilgili bir problem olup olmadığına bakabilirsiniz.

Sabit Sürücülerinizi Test Edin​

HDD problemleri Windows’un çalışmasına etki edebiliyor. Özellikle birden fazla HDD sürücü kullanıyorsanız bunları kontrol edin. Testler yapın.

Windows'u Sıfırlayın​

Yukarıdaki eylemlerin hiç biri sorununuza çare olmuyorsa Güvenli Mod’da dosyalarınızı yedekledikten sonra Windows'u sıfırlamayı deneyebilirsiniz.
 

Bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst