Wordpress Multisite Kurulumu Ve Kullanımı

trmedia

Aktif Üye
Tepki
0
Ticaret: 0 / 0 / 0

WordPress Multisite Kurulumu ve Kullanımı​

WordPress Multisite, tek bir WordPress kurulumu ile birden fazla web sitesini yönetmenizi sağlayan güçlü bir özelliktir. Bu, birden fazla blog, e-ticaret sitesi veya üyelik sitesi işletmek istiyorsanız ideal bir çözümdür.

WordPress Multisite'ın Faydaları:

• Kolay Yönetim: Tek bir yönetim panelinden birden fazla web sitesini yönetebilirsiniz.
  • Tek Kurulum: Her web sitesi için ayrı bir WordPress kurulumu yapmanıza gerek yoktur.
  • Eklenti ve Temalar: Eklentileri ve temaları tüm web sitelerinizde kullanabilirsiniz.
  • Güncellemeler: Eklentileri, temaları ve WordPress çekirdeğini tek seferde güncelleyebilirsiniz.
  • Alt Alan Adları veya Alt Dizinler: Her web sitesi için alt alan adı veya alt dizin kullanabilirsiniz.
WordPress Multisite Kurulumu:

WordPress Multisite kurulumu, standart bir WordPress kurulumundan biraz daha karmaşıktır. Aşağıda, genel adımları özetledim:

1. Yedekleme Alın: WordPress sitenizin ve veritabanınızın tam yedeğini aldığınızdan emin olun.
  2. wp-config.php Dosyasını Düzenleyin: wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyin:
PHP:
/*
MULTISITE
*/
define( 'MULTISITE', true );
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );
define( 'MS_DOMAIN', 'multisite.örnek.com' ); // Ana alan adınızı girin
define( 'MS_SITENAME', 'Multisite Ağı' ); // Ağ adınızı girin
define( 'DB_USER', 'kullanıcıadı' ); // Veritabanı kullanıcı adınızı girin
define( 'DB_PASSWORD', 'şifre' ); // Veritabanı şifrenizi girin
define( 'DB_NAME', 'veritabanıadı' ); // Veritabanı adınızı girin

1. Multisite Kurulumu Scripti: wp-admin/install.php adresine gidin ve sayfadaki talimatları izleyin.
  2. Alt Site Oluşturun: WordPress yönetim panelinizden "Ağ" > "Siteler"e gidin ve yeni bir alt site oluşturmak için "Ekle"ye tıklayın.
WordPress Multisite Kullanımı:

WordPress Multisite kurulumunu tamamladıktan sonra, birden fazla web sitesini yönetmeye başlayabilirsiniz. Her alt site için ayrı bir yönetim paneli vardır ve ana ağ yöneticisi olarak tüm web siteleri üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz.

Multisite Yönetimi:

• Ağ Yöneticisi: Ana ağ yöneticisi, tüm alt siteleri ve ağ ayarlarını yönetir.
  • Alt Site Yöneticisi: Her alt sitenin kendi yöneticisi vardır ve o site için içerik ve ayarları yönetir.
WordPress Multisite Hakkında Daha Fazla Bilgi:

• Resmi WordPress Multisite Belgeleri:
  • WordPress Türkçe Destek Forumu:
  • WordPress Türkiye:
  • Multisite Kullanım Rehberleri: Birçok web sitesi ve blog, WordPress Multisite'ı kullanma hakkında detaylı rehberler ve bilgiler sunmaktadır.
Umarım bu bilgiler WordPress Multisite kurmanıza ve kullanmanıza yardımcı olur!

Bu konuyu okuyan kullanıcılar